Endodoncja mikroskopowa

+++

Endodoncja, inaczej leczenie przewodowe lub kanałowe zęba, to leczenie tkanek wewnątrz zęba. Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorej zainfekowanej miazgi (żywej lub martwej), czyli tkanki łącznej, unerwionej i ukrwionej, z kanałów korzeniowych, opracowaniu kanałów korzeniowych, oczyszczeniu z bakterii i dokładnym wypełnieniu kanałów. Zabieg taki najczęściej przeprowadza się u pacjentów zgłaszających się do gabinetu z powodu bólu zęba.

Warunkiem sukcesu w leczeniu kanałowym jest zachowanie sterylności w trakcie opracowywania kanałów. Dlatego zabieg ten wykonuje się przy użyciu koferdamu czyli gumy, która osłania jamę ustną, zapobiegając przedostawaniu się do ust różnych substancji, m.in. płynów bakteriobójczych, którymi przepłukiwane są kanały w trakcie zabiegu. Aby zabieg leczenia endodontycznego był jak najbardziej precyzyjny i pewny, najlepiej wykonywać go z pomocą takich narzędzi jak mikroskop i lupa.

W naszej praktyce każde leczenie endodontyczne przeprowadzane jest pod kontrolą mikroskopu. Dzięki narzędziom powiększającym, takim jak mikroskop, oraz doświadczeniu, które posiadamy jesteśmy w stanie wykonać zaawansowane zabiegi endodontyczne.

 

W naszej praktyce oprócz mikroskopu do leczenia endodontycznego wykorzystujemy m. in.: endometr (elektroniczne urządzenie do mierzenia długości kanału), mikrosilniki endodontyczne, systemy do mechanicznego opracowania kanałów, system do wypełniania kanałów korzeniowych płynną gutaperką na gorąco, materiały dedykowane zamykaniu perforacji, systemy ultradźwiękowe do usuwania narzędzi z kanału, system cyfrowej radiowizjografii o zmniejszonej dawce promieniowania rentgenowskiego w porównaniu z tradycyjnym systemem zdjęć RTG, do wykonywania zdjęć wewnątrzustnych przed, w trakcie i po zakończonym zabiegu.