W zależności od stopnia przebarwienia i jego rodzaju stosuje się różne sposoby wybielania zębów:
Najbardziej skuteczną metodą wybielania zębów jest metoda nakładkowa. Preparatem aktywnym jest żel o przyjemnym miętowym lub melonowym smaku. Metoda ta polega na wykonaniu specjalnych indywidualnie wykonanych w laboratorium nakładek=szyn silikonowych, dopasowanych do kształtu zębów, na które zakłada się żel wybielający, a następnie wprowadza się go do jamy ustnej. Zaletą tej techniki jest długotrwały efekt wybielania oraz możliwość powtórzenia zabiegu według potrzeb. Efekty leczenia są widoczne już po pierwszej aplikacji żelu.
Ta metoda wybielania stosowana jest w przypadku zębów martwych, ciemnych, wcześniej leczonych kanałowo. Polega na wprowadzeniu materiału wybielającego do jamy zęba, tzn. do jego środka. Preparat wybielający zakłada się na 5-7 dni. W zależności od przyczyn i stopnia przebarwienia zabieg należy powtórzyć 2-3 razy. Ważne jest odpowiednie przygotowanie zęba.
Środki do wybielania zębów są bezpieczne, a sam zabieg nie wymaga żadnej interwencji chirurgicznej. Przeprowadzono liczne badania, które jednoznacznie stwierdzają, że prawidłowo wykonane wybielanie zębów nie wpływa negatywnie na szkliwo.
Aby zabieg był całkowicie bezpieczny, przed wybielaniem zęby oraz jama ustna muszą być bardzo dokładnie zbadane przez stomatologa. Wybielanie można przeprowadzić w domu lub w gabinecie stomatologicznym. Ważny jest dobór właściwej metody wybielania, o czym powinien decydować dentysta. Dlatego przed każdym zabiegiem wybielania należy przeprowadzić szczegółowe badanie jamy ustnej. Należy pamiętać, że przed zabiegiem wybielania trzeba wymienić nieszczelne wypełnienia, wypełnić ubytki próchnicowe oraz wyleczyć zapalenie dziąseł. Przed wybielaniem zazwyczaj zaleca się wykonanie zabiegu profesjonalnego oczyszczenia zębów przez higienistkę stomatologiczną. Należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju uzupełnienia protetyczne oraz wypełnienia nie ulegają wybielaniu, w związku z czym należy rozważyć konieczność ich wymiany po etapie stabilizacji koloru, który wynosi około 14 dni.