Stomatologia dziecięca (pedodoncja)

+++

Pedodoncja obejmuje działania na uzębieniu dzieci, w tym profilaktykę ortodontyczną, czyli działania zapobiegające powstawaniu wad zgryzu (przedwczesna utrata zębów mlecznych) oraz intensywną profilaktykę fluorkowo-wapniowo-fosforanową, mającą na celu uzyskanie szkliwa maksymalnie odpornego na działanie kwasów powstających podczas jedzenia w jamie ustnej przez całe nasze życie.

Kochani rodzice!
Pamiętajcie, że zęby mleczne trzeba leczyć!!! Często myślimy, że jest to bezcelowe, gdyż zęby mleczne ulegną wymianie na stałe ale mają one ogromny wpływ na uzębienie stałe. Chory ząb mleczny boli tak samo, jak ząb stały, a u dziecka często może wiązać się to z wystąpieniem gorączki a w niektórych przypadkach z uogólnionym zakażeniem. Stan zapalny toczący się w zębie mlecznym może uszkodzić znajdujący się pod nim zawiązek lub częściowo ukształtowany ząb stały, co często ma nieodwracalne skutki.

Uwaga!
Pierwsze zawiązki zębów stałych – są to pierwsze trzonowce stałe, czyli szóstki. Ich mineralizacja pojawiają się w kości u jeszcze nienarodzonego dziecka w 9 miesiącu życia okołoporodowego. Przedwczesne usunięcie zęba mlecznego może prowadzić do powstania wady zgryzu (stłoczenia), ponieważ sąsiednie zęby ulegają przesunięciu i nie ma miejsca na ząb stały. Dlatego warto przyjść z dzieckiem do gabinetu na pierwszą wizytę wtedy, gdy nic nie boli. Wtedy nasz maluch ma czas, a nawet czasami ochotę na zapoznanie się z gabinetem i „lekarzem od ząbków”. Uwaga! Nigdy nie mów swojej Małej Pocieszce, że coś może boleć, najlepiej jest nie używać słowa boli, lepiej zastąpić go wyrażeniem, iż zabieg może być przez chwilę nieprzyjemny.